Zalety światłowodów – bezpieczeństwo

Kable światłowodowe zyskują coraz większą popularność jako medium do przesyłania informacji. Wynika to z wielu zalet w porównaniu z miedziowymi kablami. Oto główne zalety, jakie ma przewód światłowodowy.

Odporność na zakłócenia

Żadne rodzaje zakłóceń elektromagnetycznych nie wpływają na jakość transmisji informacji, jeśli chodzi o kable światłowodowe. Z tego powodu kabel światłowodowy cena może znajdować się w pobliżu tak silnych źródeł zakłóceń elektromagnetycznych, jak: anteny radiowe, neony, sprzęt automatycznej centrali telefonicznej (zwłaszcza dziesięciodniowe kroki), obrabiarki w fabrykach itp.

Ponadto wiele linii energetycznych zawiera już kable światłowodowe takie jak Extralink. Ponieważ kabel światłowodowy jednomodowy nie przewodzi sygnału elektrycznego, zapewniona jest pełna izolacja galwaniczna między nadajnikiem a odbiornikiem. Ułatwia to sprzęt do formowania kanałów w technice obwodowej.

Kompatybilność elektromagnetyczna i bezpieczeństwo

Kable światłowodowe jednomodowe są nie tylko niewrażliwe na zewnętrzne wpływy elektromagnetyczne, ale także nie emitują żadnych sygnałów do otoczenia. To ostatnie znacznie komplikuje przechwytywanie informacji przesyłanych przez kabel światłowodowy jednomodowy cena.

Aby przechwycić informacje, konieczne jest usunięcie, warstwa po warstwie, osłony kabla optycznego z samym włóknem światłowodowym. Następnie musisz zgiąć światłowód, po czym część sygnału wyjdzie poza światłowód. Ta część promieniowania może zostać przechwycona. Jednocześnie to zagięcie (makro zagięcie) światłowodu jest łatwe do zamocowania za pomocą reflektometru optycznego. W przeciwieństwie do tego, podnosząc odbiornik domowego telefonu analogowego (jeśli ktoś inny go posiada) w nieodpowiednim momencie, możesz przypadkowo “podsłuchać” sąsiada lub posłuchać radia. Kabel światłowodowy zewnętrzny zapewnia zatem większe bezpieczeństwo.