Światłowód: zalety i wady

Ze względu na dużą liczbę zalet kable światłowodowe są coraz częściej wykorzystywane w telekomunikacji i procesach przesyłania danych. Na przykład pozwala na wyższą szybkość transmisji danych przy niższym współczynniku tłumienia, odporności na zakłócenia elektromagnetyczne i zwiększonej przepustowości. Warto jednak zauważyć, że stały wzrost zapotrzebowania na zwiększoną przepustowość prowadzi również do wzrostu wymagań dotyczących światłowodu.

Co to jest światłowód?

Przewód światłowodowy choćby firmy Extralink to falowód o okrągłym przekroju o bardzo małej średnicy (porównywalnej do grubości ludzkiego włosa), przez który przepuszcza promieniowanie elektromagnetyczne o zakresie optycznym. Długości fal promieniowania optycznego zajmują widmo elektromagnetyczne od 100 nm do 1 mm, jednak w zakresie podczerwieni (IR) (760-1600 nm) i rzadziej widoczne (380-760 nm) są wykorzystywane w łączach światłowodowych. Kabel światłowodowy składa się z rdzenia i osłony optycznej wykonanej z materiałów przezroczystych dla promieniowania optycznego. Wyróżniamy przewody światłowodowe jednomodowe i wielodomowe.

Rodzaje światłowodów na rynku

Kabel światłowodowy jednomodowy to kabel gdzie średnica rdzenia z włókna pojedynczego wynosi 10 m lub mniej. We włóknie o tej średnicy prawdopodobieństwo rozproszenia jest znacznie zmniejszone, co pozwala na przesyłanie danych na duże odległości. Kabel światłowodowy jednomodowy cena umożliwia przesyłanie danych z prędkością 10 Gb.

Inaczej niż kable światłowodowe jednomodowe, w przypadku wielodomowych kabli średnica rdzenia światłowodu kabla wielomodowego wynosi 50 mikronów lub więcej. Ta szerokość pozwala nam zasilać kilka modów w jedno włókno, ale zwiększa również prawdopodobieństwo odbicia światła od zewnętrznej powierzchni rdzenia, co powoduje tłumienie sygnału. Odpowiednio, aby dostarczyć sygnał na duże odległości, użycie takiego kabla jest możliwe tylko wtedy, gdy zwiększysz liczbę repeaterów, co znacznie zwiększy koszt projektu. Szybkość przesyłania danych wynosi 2,5 Gb / s. Wyróżniamy też kabel światłowodowy zewnętrzny z tworzywa sztucznego.