Kabel światłowodowy – zalety i wady

Kable światłowodowe są coraz chętniej wykorzystywane, jeśli chodzi o łączność. Jakie zalety ma przewód światłowodowy w porównaniu do tradycyjnych kabli miedzianych?

Światłowód – wszystkie zalety

Wysoka prędkość – pozwala szybko i płynnie przesyłać duże ilości danych za pomocą jednego kabla światłowodowego (od 10 Gb / s). To też odporność na zakłócenia – żaden rodzaj zakłóceń elektromagnetycznych nie wpływa na jakość transmisji informacji, jeśli chodzi o kabel światłowodowy cena. Z tego powodu kabel światłowodowy jednomodowy może znajdować się w pobliżu potężnych źródeł zakłóceń elektromagnetycznych. Kolejną zaletą, jaką mają przewody światłowodowe, jest wysoka przepustowość – Dzięki ulepszonemu czyszczeniu światłowodu możliwe było zwiększenie liczby okien przezroczystości, co doprowadziło do pojawienia się systemów zagęszczania fal WDM (CWDM, DWDM.

Multipleksowanie DWDM pozwala jednemu światłowodowi zorganizować do 160 niezależnych kanałów transmisji, z których każdy przesyła informacje z przyspieśpieszeniem do 40 lub nawet więcej Gbit / s. Co więcej, kabel światłowodowy zewnętrzny można kupić po niższej cenie niż podobny drut miedziany. Kable optyczne mają mniejsze wymiary i wagę, a często kosztują, nawet jeśli jest to kabel światłowodowy jednomodowy cena tak uznanych firm, jak Extralink. Ostatecznie w przeciwieństwie do sygnałów elektrycznych przesyłanych w drutach miedzianych, sygnały świetlne z jednego włókna nie wpływają na sygnały innych włókien w tym samym kablu światłowodowym, co pozwala na lepszą komunikację telefoniczną lub odbiór sygnału telewizyjnego.

Pozostałe cechy światłowodu

Ograniczone użycie – kable światłowodowe jednomodowe mogą być używane tylko na powierzchni, co nie pozwala na jego użycie w komunikacji mobilnej. Światłowód jest dość delikatny i bardziej podatny na uszkodzenia niż drut miedziany. Aby przedłużyć żywotność światłowodu, nie skręcaj go i nie zginaj.